Skyphos
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKYPHOS Grekland, ca 500-300 f Kr, svartfigurig dekor med bl a hästspann, glaserat lergods, höjd ca 7,5, största vidd 22 cm
Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Jordfynd,lagningar och rekonstruktioner
625607
2019-03-23