Skyphos

Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos

Klubbat för:

4 800 SEK

Arviointi

6 000 SEK

Kuvaus

SKYPHOS Grekland, ca 500-300 f Kr, svartfigurig dekor med bl a hästspann, glaserat lergods, höjd ca 7,5, största vidd 22 cm

Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Kuntoraportti

Jordfynd,lagningar och rekonstruktioner

625607

Päivämäärä:

2019-03-23