Lekyt
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LEKYT, Grekland, ca 400-300 f Kr, svartfigurig, lergods, höjd ca 15 cm
Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Jordfynd, hänkeln saknas
625611
2019-03-23