Kista Brockenhuus
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRUDKISTA, 1600-tal, ek, smidda beslag, välvt lock, två handtag, invändigt lås med nyckel, bredd 160, djup 71, höjd 67 cm, nyckel finns
Framsida med adelssköldar för respektive släkt och monogram CCHLH för Cathrine Hedevig von Løwenhielm (1661-1719) samt CCBH för Caspar Christopher Brockenhuus (1649-1713) för deras giftermål 1678
Beslagen senare bemålade beslag, åldersrelaterat slitage, smärre bortfall
625643
2019-03-19