Kista Brockenhuus

Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus
Kista Brockenhuus

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BRUDKISTA, 1600-tal, ek, smidda beslag, välvt lock, två handtag, invändigt lås med nyckel, bredd 160, djup 71, höjd 67 cm, nyckel finns

Framsida med adelssköldar för respektive släkt och monogram CCHLH för Cathrine Hedevig von Løwenhielm (1661-1719) samt CCBH för Caspar Christopher Brockenhuus (1649-1713) för deras giftermål 1678

Beslagen senare bemålade beslag, åldersrelaterat slitage, smärre bortfall

625643

2019-03-19