Konsttidsskrifter DLM

Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM
Konsttidsskrifter DLM

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DERRIERE LE MIROIR, 4 st, DLM 195, Maeght Editeur, 1971, samt DLM 143, DLM 246, DLM 143. Stlr ca: 38,5x28 cm.

Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

195: Ej komplett, saknar Calder och Miro, men Ubac, Tàpies, Chillida, Giacometti, Palazuelo, Bury, Riopelle, Gardy-Artigas, Le Yaounc. Fiedler finns.
246 saknar dubbelsidig Chagall litografi.
I övrigt slitage, mjuka veck, gulnad.

625748

2019-03-20