Slaglåsgevär 1800-tal

Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal
Slaglåsgevär 1800-tal

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, brittiskt-svenskt, 1800-talets mitt, sannolikt omarbetat Brunswick Rifle, möjligen för den svenska skarpskytterörelsen, pipa med två breda räfflor för sk "belted-ball", låsbleck märkt Hintze Gefle, helstock i björk med kolvlåda i mässing, kaliber ca 18 mm, längd ca 117 cm

Stocksprickor, omarbetat, del av främre kornet löst, del av sikte saknas

625948

2019-05-26