Slaglåsgevär 1800-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, brittiskt-svenskt, 1800-talets mitt, sannolikt omarbetat Brunswick Rifle, möjligen för den svenska skarpskytterörelsen, pipa med två breda räfflor för sk "belted-ball", låsbleck märkt Hintze Gefle, helstock i björk med kolvlåda i mässing, kaliber ca 18 mm, längd ca 117 cm
Stocksprickor, omarbetat, del av främre kornet löst, del av sikte saknas
625948
2019-05-26