Henrik Nourin bägare silver
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 000 SEK
HENRIK NOURIN (mästare i Norrköping 1730-1774), bägare, silver, Stämplad HN, Norrköping 1744, mynning med fragmentarisk förgyllning, dekor av vågband, godronnerad fotring, höjd 6 cm, vikt ca 28 g
Mynning med smärre bristningar
626123
2019-03-23