Henrik Nourin bägare silver

Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver
Henrik Nourin bägare silver

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HENRIK NOURIN (mästare i Norrköping 1730-1774), bägare, silver, Stämplad HN, Norrköping 1746, mynning med fragmentarisk förgyllning, dekor av vågband, godronnerad fotring, höjd 7,5 cm, vikt ca 47 g

626124

2019-03-23