Josefina Holmlund oljemålning
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Nattfiske, olja på duk fäst på pannå, 23x28,5 cm
Enligt uppgift gåva till Ester Almgren 1903 från Josefina Holmlund.
Josefina Holmlund målade på 1860-talet i ett Düsseldorf-inspirerade måleri, som lyser igenom i flera av auktionens utrop, bl.a. "Alplandskap med stuga" och "Sjölandskap med bro". När det franskinspirerade friluftsmåleriet kom på 1870-talet mattades Düsseldorfskolans drag av allt mer i hennes bilder men försvann aldrig helt.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
626201
2019-03-25