Josefina Holmlund oljemålning

Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning

Klubbat för:

2 200 SEK

2 000 SEK

JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Nattfiske, olja på duk fäst på pannå, 23x28,5 cm

Enligt uppgift gåva till Ester Almgren 1903 från Josefina Holmlund.

Josefina Holmlund målade på 1860-talet i ett Düsseldorf-inspirerade måleri, som lyser igenom i flera av auktionens utrop, bl.a. "Alplandskap med stuga" och "Sjölandskap med bro". När det franskinspirerade friluftsmåleriet kom på 1870-talet mattades Düsseldorfskolans drag av allt mer i hennes bilder men försvann aldrig helt.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

626201

2019-03-25