Rörstrand Skåne matservis
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖRSTRAND, "Skåne" (1916-1971), matservis, 75 dlr., flintgods, tryckt dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 11 assietter, 13 brödassietter, 5 uppläggningsfat, 2 skålar, 2 saladièrer, såsskål, tillbringare, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål samt 9 kaffekoppar med fat, mattallrikens diameter ca 24 cm
Nagg förekommer, enstaka sprickor, krackelering, någon del med missfärgning
626210
2019-03-22