Rörstrand Skåne matservis

Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis
Rörstrand Skåne matservis

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, "Skåne" (1916-1971), matservis, 75 dlr., flintgods, tryckt dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 11 assietter, 13 brödassietter, 5 uppläggningsfat, 2 skålar, 2 saladièrer, såsskål, tillbringare, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål samt 9 kaffekoppar med fat, mattallrikens diameter ca 24 cm

Nagg förekommer, enstaka sprickor, krackelering, någon del med missfärgning

626210

2019-03-22