Signe Löfgren oljemålning

Signe Löfgren oljemålning
Signe Löfgren oljemålning
Signe Löfgren oljemålning
Signe Löfgren oljemålning
Signe Löfgren oljemålning
Signe Löfgren oljemålning

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SIGNE LÖFGREN (1874-1964): Stilleben med stop och svärd, signerad a tergo Signe Löfgren, olja på duk fäst på pannå, 45,5x35,5 cm

Signe Löfgren, gift Hallström, utförde stilleben med blommor, i övrigt är mycket lite känt om henne. Auktionens stilleben, "Stilleben med stop och svärd", visar att konstnären behärskar andra motiv än enbart blomster.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

626215

2019-03-25