Jordi Arkö etsning
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JORDI ARKÖ (född 1951) samt AXEL TALLBERG (1853-1919) "Hedersledamotbevis" till Nils G Stenqvist (2001), signerad av Jordi Arkö, etsning, ca 42,5x30 cm
Sedan 2001 har nya hedersledamöter i Föreningen för Grafisk Konst tilldelats ett hedersledamotsbevis, vars centrala del utgörs av Axel Tallbergs etsning "Koppartryckaren" från 1890, och vars omgivande bakgrund är en för detta ändamål år 2001 av Jordi Arkö gjord etsning med olika grafikhistoriska referenser.
626300
2019-03-21