Stig Lindberg, vas, Gustavsberg
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), vas, Gustavsberg studio, sannolikt 1942, fajans, unik, handmålad dekor i rosa och svart av kvinnofigur samt blommor, hus och staket, dekoren utförd av Stig Lindberg, signerad Gustavsberg studio Stig L M (sannolikt årsbokstav för år 1942) samt stämplad GUSTAVSBERG HANDDREJAD, höjd 28 cm
HISTORIK: Sannolikt utförd samma år som de första fajanserna presenterades för allmänheten vid utställningen "Fajanser målade i vår" i Gustavsbergs butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm. Möjligen har denna vas ingått i utställningen.
Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas
Krackelyr
626480
2019-04-14