Stig Lindberg, vas, Gustavsberg

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), vas, Gustavsberg studio, sannolikt 1942, fajans, unik, handmålad dekor i rosa och svart av kvinnofigur samt blommor, hus och staket, dekoren utförd av Stig Lindberg, signerad Gustavsberg studio Stig L M (sannolikt årsbokstav för år 1942) samt stämplad GUSTAVSBERG HANDDREJAD, höjd 28 cm

HISTORIK: Sannolikt utförd samma år som de första fajanserna presenterades för allmänheten vid utställningen "Fajanser målade i vår" i Gustavsbergs butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm. Möjligen har denna vas ingått i utställningen.

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Krackelyr

626480

2019-04-14