Stiernhilms Musae Suethizantes 1688

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIERNHIELM, GEORG. Musæ suethizantes, thet är: sång-gudinnor/ nu först lärande dichta och spela på swenska. Tedde i någre små wärck och dichter/ som på andra sijdan förmäles. Å nyo uplagde af Bengt Höök med egen bekostnadt/ åhr 1688. Stockholm (L. Wall, 1688).

Liten 4:o (ca 190x152 mm.). (104 s. sign. A4-N4).
Senare (1900-tal) brunt marmorerat hfrbd, vackert guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, röda stänksnitt. (N. Bern. Andersson bokbindare, Stockholm). Enstaka fläckar.

Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet 889. Klemming Sveriges dramatiska litteratur s. 34, 37 och 42. Utkom första gången 1668. Titelns avslutande åtta i årtalsuppgiften är tryckt över sista siffran i det ursprungliga årtalet 1687.

Se text

626543

2019-04-30