Orientmatta antik Konya

Orientmatta antik Konya
Orientmatta antik Konya
Orientmatta antik Konya
Orientmatta antik Konya

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ORIENTMATTA, Konya, antik ca 1870-tal, bönematta, ca 148x113 cm
På baksidan märkt "Hj. G samling, No. 26, Kirschihir"

Proveniens:
Inköpt på Beijers auktioner på 1980-talet.

Slitage över hela mattan, flera lagade partier, ena kortsidan något reducerad, stoppsöm

626669

2019-03-30