Orientmatta antik Konya
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ORIENTMATTA, Konya, antik ca 1870-tal, bönematta, ca 148x113 cm
På baksidan märkt "Hj. G samling, No. 26, Kirschihir"
Proveniens:
Inköpt på Beijers auktioner på 1980-talet.
Slitage över hela mattan, flera lagade partier, ena kortsidan något reducerad, stoppsöm
626669
2019-03-30