Dockhus

Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus
Dockhus

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

DOCKHUS, sent 1800-tal, bemålat trä, fem porslinsdockor samt diverse möblemang, längd ca 80 cm, bredd 40 cm, höjd ca 70 cm.

Proveniens: Dockhuset har ursprungligen tillhört Erna, f 1889 och Elsa f 1892, boende på Västergatan i Malmö. Det tillverkades av deras morfar, fotografen Måns Fagercrantz f 1831 d 1901, som var snickamästare innan han öppnade fotoateljé på Norra Vallgatan i Malmö.

Dockskåpet har gått i släkten och har senast ägts av Ernas och Elsas brors sondotter.

626694

2019-03-23