Arikansk mask
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DANSMASK, Tikar/Ngambé, Kamerun, skal i lergods beklätt med tunn kopparplåt, 1900-tal, höjd 29 cm
Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj
Delvis lossnade kopparplåtar
626844
2019-03-22