Alvar Aalto x-pall modell X601

Klubbat för:

440 EUR

Utropspris

300 EUR

ALVAR AALTO, x-pall, modell X601, formgiven 1954, solfjädersformad fot i björk med läderklädd sits, 45x45 cm, höjd 46 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Åldersrelaterat bruksslitage.

626899

2019-04-15