Alvar Aalto serveringsvagn 901

Klubbat för:

720 EUR

Utropspris

800 EUR

ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 901, märkt "Orginal Alvar Aalto Design Artek made in Finland 11/20", 1900-talets slut, lackad björk, svart handtag, vita hjul, hyllplan, längd 90 cm, bredd 50 cm, höjd 56 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Smärre åldersrelaterat slitage.

627015

2019-04-15