Heraldik Carlskiölds vapenbok 1764

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ADELS- OCH VAPENBOK. (CARLSKIÖLD, P.. Svea rikes ridderskaps och adels wapenbok, i kopparstick. Stockholm (Lars Salvius) 1764.) Titelblad saknas.

Folio (335x240 mm.). Med delvis kolorerade graverade planscher med avbildningar av vapen.
Hfrbd, guldornerad rygg.

Ej genomgången.

Nött band, något skadat, text något fläckad, vissa småskador och lagningar, titelblad saknas. Några sidor med färgkladd.
Ej genomgången.

627093

2019-03-22