Hänge kedja samt örhängen

Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen
Hänge kedja samt örhängen

Klubbat för:

1 100 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

HÄNGE, KEDJA samt ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, hänge, hjärtformat med seedpärla, inskription, G Dahlgren & Co, Malmö, 1939, kedja, ankarelänk med svensk importstämpel, örhängen, kreolmodeller med graverad dekor, stämplade Axel Georg Björkman, Stockholm, 1879, skruvstiftsystem stämplade Konrad Wahlström, Stockholm, 1955, örhängenshöjd ca 2.4 cm, hängetshöjd ca 2 cm, kedjanslängd ca 43 cm, totalvikt ca 4.8 g

Kuntoraportti

Skruvstiftsystemmet är senare, orhängena samt hänget med några mindre bucklor, seedpärlan med några ojämnheter på ytan, slitage

627140

Päivämäärä:

2019-03-29