Tanagafigurin

Tanagafigurin
Tanagafigurin
Tanagafigurin
Tanagafigurin
Tanagafigurin
Tanagafigurin

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TANAGRAFIGUR samt grekiska kärlfragment, 3 dlr, figurinen från ca 300-0 och fragmenten ca 500-300 f Kr, lergods, figurinens höjd ca 15 cm

Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Jordfynd

627172

2019-03-23