Tanagafigurin
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TANAGRAFIGUR samt grekiska kärlfragment, 3 dlr, figurinen från ca 300-0 och fragmenten ca 500-300 f Kr, lergods, figurinens höjd ca 15 cm
Proveniens:Svea Svensson (1916-2019): Inköpt i Grekland och hemförd till Sverige på 1950/60-talet
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Jordfynd
627172
2019-03-23