Alvar Aalto trädgårdsmöblemang

Klubbat för:

620 EUR

Utropspris

400 EUR

ALVAR AALTO, trädgårdsmöblemang, 3 delar, "Aurinko"-serien, formgiven för Villa Mairea 1939, Artek, 1960-/70-tal, vitmålat trä, bordets diameter 60 cm, höjd 49 cm,
stolens bredd 42,5 cm, höjd 84 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Slitage, färgbortfall, solblekt, lösa fogar

627204

2019-04-15