Kantharos

Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos
Kantharos

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KANTHAROS, 2 dlr, Grekisk, ca 500-300 f Kr, lergods med rester av dekor, samt ett hellenistiskt/romerskt kärl i lergods höjd ca 8-9 cm

Proveniens: Inköpt i Grekland och Libanon och hemfört till Sverige på 1960-talet

Jordfynd

627303

2019-03-23