Vitrinskåp

Vitrinskåp
Vitrinskåp
Vitrinskåp
Vitrinskåp
Vitrinskåp
Vitrinskåp
Vitrinskåp
Vitrinskåp

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

9 000 SEK

VITRINSKÅP, 1800-talets första hälft, senbarock, England, tvådelad stomme fanérad i mahogny, underdelen på lejontassar, med 5 byrålådor i sargen med beslag i mässing, överdelen med dörrpar i vitrin, handblåsta glas med spår av luftbubblor, invändigt med hyllplan klädda i plyschtextil, krönet med skuren dekor, höjd ca 218 cm, yttermått ca 143x42 cm

Åldersrelaterat slitage, fanérsprickor, smärre lagningar förekommer

627365

2019-03-26