Slaglåsgevär

Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, 1700- och 1800-tal, omarbetat från flintlås, pipa och lås 1700-tal, pipa med oktagonalt kammarstycke och märkt A:W. Sparre, stock i valnöt med rutskuret mönster, 1800-talets mitt, låset otydligt märkt G[...]DT STOCKHOLM, sannolikt Adam Anthon Gerhardt (aktiv 1736-1749), samtida laddstock med hornavslutning, total längd ca 130 cm

HISTORIK: Pipans märkning A:W. Sparre står troligen för greven och överståthållare Axel Wrede Sparre af Sundby (1708-1772)

Pipan lackerad

627386

2019-05-26