Hänge med speldosa funktion

Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion
Hänge med speldosa funktion

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

HÄNGE, 18 k guld, sannolikt 1800-talets slut, med speldosa funktion i form av en sigillstämpel, polykromad, emalj blomsterdekor samt 4 röda pastestenar, URKEDJA, 14 k guld, ärtlänk, med otydliga stämplar, hängetshöjd ca 4.4 cm, kedjanslängd ca 54.5 cm, totalvikt ca 56.6 g

Slitage, en av de röda pastestenar med en nagg, några bucklor i hänge, sprickor mellan hänget och basen av hänget, några övriga sprickor, ställvis förlust av emalj dekor, basen till hänget är i 14k guld, ej 18k guld och har lödts senare till hänget, löd är synbar, kedja är också senare

627508

2019-03-29