Mugg porslin 1800-talets första hälft
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MUGG, porslin, Bröderna Novyki (Novyki Brothers), Ryssland, 1820-1840, i form av mansansikte med skägg, polykromt bemålad, signerad, höjd ca 10 cm
Mindre kantspricka ca 1 cm lång som löper horisontellt, invändig beläggning, överglaserad tillverkningsdefekt under basen
627569
2019-03-26