Mugg porslin 1800-talets första hälft

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MUGG, porslin, Bröderna Novyki (Novyki Brothers), Ryssland, 1820-1840, i form av mansansikte med skägg, polykromt bemålad, signerad, höjd ca 10 cm

Mindre kantspricka ca 1 cm lång som löper horisontellt, invändig beläggning, överglaserad tillverkningsdefekt under basen

627569

2019-03-26