Marguerite Husberg Paris 1949

Marguerite Husberg Paris 1949
Marguerite Husberg Paris 1949
Marguerite Husberg Paris 1949
Marguerite Husberg Paris 1949
Marguerite Husberg Paris 1949
Marguerite Husberg Paris 1949

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MARGUERITE HUSBERG (1925 i Paris-2016): Kvinna med röd boll Paris -49, monogramsignerad M, olja på duk, ca 27,5x23 cm

HISTORIK:
Marguerite Husberg var en svensk tecknare, målare och barnboksförfattare
Hon var dotter till direktören Knut Husberg och Violet Molitor och från 1954 gift med arkitekten Leif Olsson och syster till konstnären Lars-Erik Husberg. Hon studerade vid Otte Skölds målarskola i Stockholm samt för Fritiof Schüldt och Ragnar Sandberg vid Konsthögskolan 1945-1952. Hon studerade dessutom vid École des Beaux-Arts i Paris 1947 och 1948. Hon medverkade i Nationalmuseums utställning Unga tecknare och i utställningar med Gotlands konstförening. Separat ställde hon ut med teckningar på Lilla Galleriet i Stockholm 1954 samma år tilldelades hon Maria Leadner Engströms stipendium. Hennes konst består av motiv från tunnelbanebygget i Stockholm, interiörer från kyrktorn på Gotland, och bilder med en arkitektonisk uppbyggnad huvudsakligen utförda som akvareller eller teckningar och med några få undantag i olja. Som illustratör har hon illustrerat några barnböcker. Husberg är representerad vid Gustav VI Adolfs samling.

627632

2019-03-26