Fickur av Anders Fredman

Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman
Fickur av Anders Fredman

Klubbat för:

1 850 EUR

2 000 EUR

ANDERS FREDMAN (död 1737), fickur, märkt i verket/urtavlan, förgyllt verk med graverad dekor, spindelgång, silverurtavla med romerska siffror, märkt "Fredman, Holmiae", små arabiska 5-60, slät svensktillverkad boett av silver, Norrtälje, diameter 53 mm, osäker funktion.

Andreas Fredman var far till Jean Fredman som blev förebild till Carl Michael Bellmans figur Fredman.

Åldersrelaterat slitage

627759

2019-05-20