Buddhor Thailand

Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand
Buddhor Thailand

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKULPTURER, 1 par, trä, Thailand, 1900-talets början, i form av buddhor, bemålade i rött och guld, i sattvasanaställning, händerna i bhumisparsa och dhyana mudras, sittande på lotus samt sockel, höjd ca 40 cm

Delvis senare bemålning, sprickor, avslag, nagg, retusch

627772

2019-03-27