Salvador Dali
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SALVADOR DALI (1904-1989): Mythologie: Kronos, signerad och numrerad Dali 16/150,
torrnålsetsning och heliogravyr tryckt i färg på Arches papper, 1965, bladmått ca 76x56 cm, bildmått ca 60,5 x 49,5 cm,
Drypoint etching and heliogravure printed in colours, 1963-65, signed and numbered.
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 118
Ingår i tema-auktionen Internationell grafik 28 april
Oramad, gulnader, hörnveck
627873
2019-04-28