Glasskål av Alvar Aalto

Glasskål av Alvar Aalto
Glasskål av Alvar Aalto
Glasskål av Alvar Aalto
Glasskål av Alvar Aalto
Glasskål av Alvar Aalto
Glasskål av Alvar Aalto

Klubbat för:

2 500 EUR

1 000 EUR

ALVAR AALTO, skål, Karhula/Iittala 1930-/40-tal, Finland, gråtonat klart glas, blåst i träform, bredd 38,5 cm, höjd 8 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

627892

2019-04-15