Royal Copenhagen Blå Blomst
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", matservis, 35 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 10 djupa mattallrikar (1621), 6 förrättstallrikar (1623), 12 assietter (1625), 4 ovala uppläggningsfat (1555, 1556, 1557), skål (1522), såsskål (1651) samt terrin (1702), mattallrikens diameter ca 25 cm
En förrättstallrik med nagg
627961
2019-03-27