Gräddkanna i silver

Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver
Gräddkanna i silver

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LARS BJUGG, gräddkanna i silver, förgylld inuti, verksam i Jönköping i slutet av 1700- och början av 1800-talet, gräddkanna, 1801, med graverade monogram på hänkeln samt på själva kannan, höjd ca 15 cm, vikt ca 46 g

Bruks och pldersrelaterat slitage

628063

2019-03-28