Gräddkanna i silver
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS BJUGG, gräddkanna i silver, förgylld inuti, verksam i Jönköping i slutet av 1700- och början av 1800-talet, gräddkanna, 1801, med graverade monogram på hänkeln samt på själva kannan, höjd ca 15 cm, vikt ca 46 g
Bruks och pldersrelaterat slitage
628063
2019-03-28