Golvur England
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVUR, s.k Long case clock, 1780-tal, Wales, fodral fanérat med mahogny, urtavla med dekor av gårdar och slott samt svarta romerska siffror, otydligt märkt Llangollen, roterbar del med måne, nautiskt motiv samt slott, höjd ca 217 cm, medföljer två lod samt pendel och nyckel
Lagningar, delvis senare kompleterad överdel, mindre sprickor och stötmärken
628161
2019-03-28