Salongsgrup gustaviansk stil
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATGRUPP / SALONGSGRUPP, 10 dlr, nygotisk/blandstil, slutet av 1900-talet, fanerad med mahogny, bestånde av: 1 vitrinskåp, tvådelat, överdel med dörrar i vitrin och spröjs, invändigt med hyllor i glas/trä samt speglar och belysning, underdel med skåpdörrar, och lådor, beslag i pattinerad metall, 1 matbord, på pelarfötter, 8 karmstolar, genombrutna ryggar, höjd på vitrinskåp 210, 160x44, matbord höjd ca 76, 160x107 samt iläggsskiva á 46, stolarnas sitthöjd ca 46 cm
Bruksslitage, fanérskador kring stolarnas rygg, stötmärken samt mindre repor kan förekomma
628180
2019-03-27