Tåren av Timo Sarpaneva

Tåren av Timo Sarpaneva
Tåren av Timo Sarpaneva
Tåren av Timo Sarpaneva
Tåren av Timo Sarpaneva
Tåren av Timo Sarpaneva
Tåren av Timo Sarpaneva

Klubbat för:

23 000 EUR

Utropspris

4 000 EUR

TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Tåren", signerad Timo Sarpaneva, Iittala -54, klart glas, ångblåst, slipad och polerad, höjd 24,5 cm.

Modellen formgavs 1954, detta exemplar är ett extra stort utställningsexemplar

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Slitage i bottnet och lätt krackelyr/väv i bubblan

628319

2019-04-15