Tåren av Timo Sarpaneva
Klubbat för:
23 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Tåren", signerad Timo Sarpaneva, Iittala -54, klart glas, ångblåst, slipad och polerad, höjd 24,5 cm.
Modellen formgavs 1954, detta exemplar är ett extra stort utställningsexemplar
Proveniens: samling Jaakko Lindberg
Slitage i bottnet och lätt krackelyr/väv i bubblan
628319
2019-04-15