Märkduk
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MÄRKDUK, daterad 1737, motiv med bl a kvinnlig figur, djur samt ymnighetshorn, daterad 1737 omgivet av lagerkrans och adlig krona, samt monogramet B E H, enligt äldre påskrift på baksidan så står monogramet B E Hierta, (av den adliga ätten) ca 30x32 cm
Några hål, slitage, blekning
628325
2019-03-28