Dekorelement Jämtland rokoko 1700-tal

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DEKORELEMENT, trä, Jämtland, 1700-talets mitt, rokoko, Johan Edler den äldres art (1734-1797), skuren dekor av akantus samt musselformation, bronserad, monterad på träsockel, höjd ca 62 cm

Senare sockel, förstärkt, slitage, senare bronsering, lagningar

628366

2019-03-29