Spegel svensk empire
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets början, svensk empire, signerad CPS Carl Petter Sandberg (mästare 1811-1818), bronserad, Stockholms hallstämpel 181?, förgylld, skuren dekor och pastellage, krönet med dekor av ymnighetshorn med parställda fåglar, höjd ca 168x70 cm
Ytskador, lös del medföljer, delvis senare glas
628638
2019-03-28