Bägare silver
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BÄGARE, silver, Petter Eneroth, Stockholm 1793, ´´Gifven af stillgrufe stall Bolag till Bergsmanen Per Anderson i tjernås d:1 Aug, 1793´´, till invändigt med förgyllning, sicelerad dekor med rocailler, höjd 23 cm, vikt ca
Slitage, bucklor
628734
2019-03-30