Tapio Wirkkala Kierre-konstglasfat

Klubbat för:

7 000 EUR

Utropspris

5 000 EUR

TAPIO WIRKKALA, fat, "Kierre" ("Spiral"), modell 3277/3877, signerad Tapio Wirkkala, Iittala, 1950-talets mitt, i halvform formad kristall, slipad, längd 29,5 cm, bredd 22 cm, höjd 6,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

628892

2019-04-15