Carl Malmsten soffa och fåtölj

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CARL MALMSTEN, fåtölj och soffa, 1900-talets mitt, klädda i vitt, mönstrat tyg, ben av bok, soffans sitthöjd ca 43 cm, längd ca 165x55 cm, fåtöljens sitthöjd ca 40 cm

PROVENIENS: Snickarmästare Sven Johansson, lärling och anställd hos Carl Malmsten under 1940- och 50-talen. Soffan och fåtöljen är möjligen ett gesällarbete av Sven.

Klädseln är senare och sliten med hål, fläckar, missfärgningar, ett band är löst

629382

2019-03-29