Carl Malmsten soffa och fåtölj
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj och soffa, 1900-talets mitt, klädda i vitt, mönstrat tyg, ben av bok, soffans sitthöjd ca 43 cm, längd ca 165x55 cm, fåtöljens sitthöjd ca 40 cm
PROVENIENS: Snickarmästare Sven Johansson, lärling och anställd hos Carl Malmsten under 1940- och 50-talen. Soffan och fåtöljen är möjligen ett gesällarbete av Sven.
Klädseln är senare och sliten med hål, fläckar, missfärgningar, ett band är löst
629382
2019-03-29