Konstglasskål av Tapio Wirkkala
Klubbat för:
2 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala, klar kristall, vriden linjeslipning, diameter 30 cm, höjd 8,3 cm.
Litteratur:
Tapio Wirkkala, Ajattelevat kädet, Aav & Viljanen WSOY, 2000, sidan 74.
Proveniens: samling Jaakko Lindberg
629505
2019-04-15