Ingeborg Lundin skål Orrefors Expo 1950-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

INGEBORG LUNDIN (1921-1992), skål, Orrefors Expo, 1950-tal, klar kristallmassa med inneslutna luftbubblor med glastrådar i blått, grönt, lila och vitt, signerad Orrefors Expo 2601 Du Ingeborg Lundin, höjd ca 11, diameter ca 19 cm

HISTORIK: Modellen ingår i den s k Expo-serien (föremål gjorda i mindre upplagor eller unikat) och formgavs 1952. Tillverkades i liten upplaga under några år under 1950-talet och är typisk för Lundins formgivning, präglad av luft, lätthet och spontanitet.

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Smärre repa

629507

2019-04-14